Jakie korzyści wnosi Rządowa Tarcza Energetyczna?

Jakie korzyści wnosi Rządowa Tarcza Energetyczna?

27 października 2022 / Tomasz Mażuchowski

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw wprowadza kompleksowe i najszersze rozwiązania wspierające mieszkańców domów i bloków oraz podmioty realizujące ważne zadania społeczne, m.in. szpitale, domy dziecka, organizacje, szkoły pozarządowe, noclegownie, OSP, warsztaty terapii zajęciowej i wiele innych – podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, gdy rząd uruchomił realnie wspierającą Polaków Ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.

Objaśnianiu korzyści płynących z regulacji prawnych, promocji rozwiązań, które wesprą kraj, jego mieszkańców oraz każdy region z osobna, służy cykl spotkań odbywających się m.in. w Małopolsce. Rządowa Tarcza Energetyczna omawiana była m.in. w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu i Gorlicach.

Korzyści dla Polaków z tytułu Ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw

Pomoc rządowa i obniżanie cen energii

Przedstawiciele władz rządowych i samorządowych mocno zaangażowali się w prezentowanie wachlarza możliwości oraz form wsparcia, z których skorzystać mogą zarówno indywidualne gospodarstwa domowe, jak i całe gminy, powiaty czy województwa. Rekompensaty ograniczające koszty ogrzewania, limity podwyżek dla przedsiębiorstw ciepłowniczych, dzięki którym nie odczujemy tak mocno załamania światowego rynku paliw energetycznych, spowodowanego obecną sytuacją geopolityczną, jednorazowe dodatki dla gospodarstw domowych, sięgające 3 tys. zł, a także silne wsparcie dla podmiotów wrażliwych – właśnie te tematy stanowią przedmiot prezentacji, zachęt i debat o nowych możliwościach ustawowych.

Regulacje oraz niezbędne dobre nawyki

W nowosądeckim starostwie ministrowi Edwardowi Siarce towarzyszyli m.in Marek Kwiatkowski, starosta Powiatu Nowosądeckiego, Kazimierz Koprowski, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, a także reprezentanci władz samorządowych Nowego Sącza, jednostek powiatowych i gminnych. Dzięki zaangażowaniu samorządów i instytucji, a przede wszystkim za sprawą regulacji rządowych, które omawiane są szeroko w dziesiątkach spotkań na obszarze całej Polski, nie tylko najbliższa zima może okazać się mniej dokuczliwa finansowo dla mieszkańców kraju, ale i dobre nawyki (związane m.in. z oszczędzaniem energii i zasobów energetycznych) mogą wpłynąć na korzystne zmiany w kolejnym roku i wielu latach następujących po nim.

Zachęcamy tych z Państwa, którzy jeszcze nie zainteresowali się Ustawą o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw do zapoznania się z komunikatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska (prosimy kliknąć w ten link, aby przejść do treści komunikatu).

Facebook Twitter Youtube LinkedIn Instagram

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Chcąc dalej korzystać ze strony musisz zaakceptować politykę prywatności.

Akceptuję

Zaktualizowaliśmy politykę prywatności.

Przejdź i przeczytaj