17 maja – Dzień Dojazdu Rowerem do Pracy

17 maja – Dzień Dojazdu Rowerem do Pracy

16 maja 2024 / Agnieszka Wojnarowicz

Może jutro rowerem do pracy?

Bez korków, zdrowo, z troską o naturę. Rozpocznij ekologiczny lifestyle już dziś!

Co zyskasz? Wzmocnienie kondycji fizycznej, zmniejszenie ryzyka chorób serca i otyłości, redukcję stresu, oszczędność czasu i pieniędzy. To tylko część z wielu cennych korzyści, jakie może Ci zaoferować regularna… jazda na rowerze.

Co roku w maju, w trzeci piątek miesiąca, w Polsce oraz w wielu innych zakątkach świata obchodzony jest Dzień Dojazdu Rowerem do Pracy, zapoczątkowany przez Ligę Amerykańskich Rowerzystów w 1956 roku. To szczególne święto ma na celu promowanie zdrowego stylu życia, zachęcając do podejmowania i kultywowania związanych z nim ekologicznych nawyków.

Dlaczego warto dojeżdżać do pracy rowerem?

Jazda na rowerze wzmacnia prawidłową pracę serca oraz układu krążenia, dodaje mocy mięśniom i poprawia ogólną kondycję fizyczną. Dla wielu ludzi stanowi także formę relaksu, obniżając napięcie emocjonalne i wpływając na redukcję codziennego stresu.

Często dojazd rowerem do pracy może być sprawniejszy niż podróż samochodem, a nawet komunikacją miejską: szczególnie w dużych miastach, gdzie korki są zjawiskiem dość naturalnym. No i oczywiście nie musimy również martwić się o znalezienie miejsca parkingowego.

Oprócz zyskania na czasie, praktykując rowerową aktywność fizyczną oszczędzamy także środki finansowe (dla których na pewno znajdziemy lepsze zastosowanie).

Nie sposób nie wspomnieć, że regularne „rowerowanie” jest przyjazne dla środowiska. Zostawiając samochód w domu, nie emitujesz spalin i szkodliwych substancji do atmosfery.

Warto wiedzieć, że poranny trening może zaktywizować umysł i poprawić koncentrację, a co za tym idzie, wpłynąć na większą efektywność w pracy.

W Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie dostrzegamy niewątpliwe zalety dojeżdżania rowerem do pracy, dlatego od wielu lat promujemy wśród pracowników ten rodzaj transportu i aktywności, m.in. poprzez uczestnictwo w miejskiej kampanii „Rowerem do Pracy” (o której przeczytasz więcej tu: https://roweremdopracy.um.krakow.pl/). W akcję zaangażowanych jest już ponad 2500 pracowników z niemal dwustu krakowskich firm i instytucji, którzy „wykręcili” tylko w tym roku ponad pół miliona kilometrów!

Więc… zacznij już dziś, ale jeśli codzienna wizja dojazdu do pracy rowerem stanowi dla Ciebie zbyt duże wyzwanie, spróbuj metody „małych kroków”. Na początek wyznacz sobie cel: raz w tygodniu!

PODRÓŻOWANIE ROWEREM to przede wszystkim porcja zdrowia dla naszego ciała, radość z bezpośredniego kontaktu z otaczającą nas przyrodą i aktywność na świeżym powietrzu! Spróbuj, a może… już się od tej pasji nie uwolnisz?

 

Grafika informacyjna dot. Dnia Dojazdu Rowerem do Pracy

Facebook Twitter Youtube LinkedIn Instagram

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Chcąc dalej korzystać ze strony musisz zaakceptować politykę prywatności.

Akceptuję

Zaktualizowaliśmy politykę prywatności.

Przejdź i przeczytaj