24 maja świętujemy Europejski Dzień Parków Narodowych

24 maja świętujemy Europejski Dzień Parków Narodowych

24 maja 2024 / Agnieszka Wojnarowicz
24 maja świętujemy Europejski Dzień Parków Narodowych.

Są schronieniem i naturalną przystanią dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Stanowią ostoję dla świata natury, zapobiegając wyginięciu wielu gatunków. Dają nam możliwość aktywnego spędzania czasu, spacerowania pośród pięknych krajobrazów, biegania, jeżdżenia na rowerze i oddychania czystym powietrzem. #EuropejskieParkiNarodowe, bo o nich właśnie mowa, obchodzą dziś swoje święto.

Genezę dla ustanowienia specjalnego dnia celebracji parków narodowych stanowi rocznica utworzenia pierwszego parku narodowego w Europie (1909). Jest nim piękny Sarek, znajdujący się w szwedzkiej części Laponii. Na świecie natomiast pierwszy park narodowy powstał w 1872 roku, kiedy Kongres Stanów Zjednoczonych uchwalił ustawę o utworzeniu Parku Narodowego Yellowstone. W Polsce pierwsze tego typu obszary pojawiły się w 1932 roku, gdy utworzono Pieniński i Białowieski Park Narodowy. Od tego czasu w Europie powstało ponad 400 obiektów mających na celu ochronę ważnych przyrodniczo terenów, z czego 23 w Polsce.

Na terenie Małopolski znajduje się najwięcej parków narodowych obecnych w naszym kraju. Są to:

Rysy, najwyższy szczyt w Polsce, Giewont, Morskie Oko, Jaskinia Łokietka, Maczuga Herkulesa, Jezioro Czorsztyńskie, a także wapienne skały, malownicze wąwozy, unikalne krajobrazy, łąki i rzeki – te właśnie skarby Małopolski otaczają swą opieką i ochroną nasze parki narodowe. Zbliżający się weekend oraz trwający sezon wiosenno-letni to idealna okazja do tego, aby wyruszyć w podróż szlakiem Małopolskich Parków Narodowych! Razem możemy dbać o otaczającą nas przyrodę i cieszyć się nią przez wiele lat! Jednocześnie miło nam poinformować, że jako Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, poprzez różne inicjatywy i realizowane programy, możemy wspierać Parki Narodowe w Województwie Małopolskim. Cieszymy się, że wspólnie tworzymy lepszą perspektywę dla przyszłych pokoleń i chronimy naszą Matkę Ziemię.

Grafika informacyjna nt. Europejskiego Dnia Parków Narodowych
Facebook Twitter Youtube LinkedIn Instagram

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Chcąc dalej korzystać ze strony musisz zaakceptować politykę prywatności.

Akceptuję

Zaktualizowaliśmy politykę prywatności.

Przejdź i przeczytaj