5 czerwiec – Światowy Dzień Ochrony Środowiska

5 czerwiec – Światowy Dzień Ochrony Środowiska

5 czerwca 2018 / Magdalena Gala

Światowy Dzień Ochrony Środowiska świętuje ponad 100 krajów. Polska znajduje się wśród nich od 17 lat. Dzień ten obchodzi się dlatego, by uświadomić ludziom, że nie są jedynym gatunkiem na Ziemi, a ich działania mają nierzadko wpływ na pogarszanie się stanu przyrody, co skutkuje degradacją środowiska naturalnego. Człowiek niszcząc przyrodę, tak naprawdę zagraża również sobie, bo jest jej integralną częścią.

Od lat  zwraca się uwagę na zanieczyszczenie wód, powietrza, ginące lasy tropikalne, rosnące góry odpadów.

Szacuje się, że jeśli degradacja środowiska będzie postępować w takim tempie, to do połowy wieku ucierpi na tym ponad półtora miliarda ludzi najuboższych – tych, którzy korzystają z naturalnych ekosystemów.

Dzień ten każdy z nas może obchodzić na swój sposób. Wystarczy rozejrzeć się i sprawdzić, co można zrobić dla najbliższego otoczenia, w którym żyjemy.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie od 25 lat podejmuje działania na rzecz ochrony przyrody w Małopolsce. Poprzez dofinansowanie różnych inwestycji skutecznie przyczynia się do poprawy stanu środowiska w naszym regionie.

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Chcąc dalej korzystać ze strony musisz zaakceptować politykę prywatności.

Akceptuję

Zaktualizowaliśmy politykę prywatności.

Przejdź i przeczytaj