„Czyste Powietrze”: 46 gmin wyróżnionych przez NFOŚiGW!

„Czyste Powietrze”: 46 gmin wyróżnionych przez NFOŚiGW!

13 lipca 2022 / Tomasz Mażuchowski

46 gmin z Małopolski zostało wyróżnionych w rankingu gmin Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za wyjątkowo aktywny udział w programie „Czyste Powietrze”! Oznacza to, że aż 25 proc. małopolskich gmin przoduje w ogólnopolskim rankingu zaangażowania w wymianę szkodliwych środowiskowo i nieefektywnych źródeł ciepła na bardziej ekologiczne oraz energooszczędne.

Spośród 2069 gmin w kraju, które podpisały porozumienia z Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 625 spełniło kryteria umożliwiające wpisanie ich na listę wyróżnionych. Kryterium wyboru stanowił stosunek liczby wniosków o dofinansowanie do liczby budynków znajdujących się na obszarze gminy. Wartość wskaźnika, wyliczonego z okresu od 1.04.2021 do 31.03.2022 r., nie mogła być niższa niż 3,7 proc.

Wśród 625 wyróżnionych znalazło się 46 małopolskich gmin. Ich wyróżnienie ma szczególną wartość, nie ogranicza się bowiem do wyrazów uznania (choć i te są bardzo cenne!): wśród szczególnie aktywnych gmin w nagrodę rozdysponowana zostanie przez NFOŚiGW pula dodatkowych środków finansowych, sięgająca 16 mln zł.

Małopolskie gminy wyróżnione przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Aktywność Małopolski w realizacji programu „Czyste Powietrze” jest zauważalna nie po raz pierwszy. Z informacji podsumowanych na 1 lipca br. wynika, że nasz region zajmuje drugie miejsce w Polsce pod względem liczby składanych wniosków o dofinansowanie w ramach „Czystego Powietrza” (ustępujemy w tym względzie jedynie obszarowi obsługiwanemu przez WFOŚiGW w Katowicach).

Jak widać, opłaca się nie tylko podnosić komfort życia mieszkańców i dbać o środowisko dzięki zachęcaniu ich do udziału w programie „Czyste Powietrze” – także same gminy aktywnie promujące uczestnictwo w programie zyskują określone profity z tego tytułu. A przy tym wyróżniają się bardzo pozytywnie spośród innych, działając skutecznie na rzecz polepszenia klimatu – w naszym regionie wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Chcąc dalej korzystać ze strony musisz zaakceptować politykę prywatności.

Akceptuję

Zaktualizowaliśmy politykę prywatności.

Przejdź i przeczytaj