Dodatkowe środki dla gmin na ochronę jakości powietrza i realizację Programu „Czyste Powietrze” wspólnie z Wojewódzkim Funduszem

Dodatkowe środki dla gmin na ochronę jakości powietrza i realizację Programu „Czyste Powietrze” wspólnie z Wojewódzkim Funduszem

8 lutego 2021 / Anna Krakowska-Ostrowska

8 lutego 2021 (poniedziałek), podczas uroczystości podpisania porozumienia 1000 z gminą, która przystąpiła do realizacji Programu „Czyste Powietrze” (miastem Świętochłowice), premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie dodatkowych zachęt dla gmin, które włączą się we wspólne działania w sprawie poprawy jakości powietrza. 

Program „Czyste Powietrze” jest największym projektem proekologicznym w polskiej historii i jednocześnie najważniejszym projektem służącym skutecznej walce ze smogiem w naszym kraju. Polska to nasz wspólny dom, a poprawa jakości powietrza to nasz wspólny cel. Dlatego wprowadziliśmy szereg usprawnień do programu „Czyste Powietrze”, aby ułatwić Polakom korzystanie z niego. Nasze działania pozwolą na jeszcze sprawniejszą realizację programu, przynosząc jednocześnie wymierne korzyści dla poprawy stanu naszego środowiska i jakości powietrza – podkreślił premier Morawiecki.

Chcemy, by „Czyste Powietrze” był wzorcowym przykładem działania ponad podziałami politycznymi w trosce o dobro społeczne. Dlatego przygotowaliśmy pakiet zachęt dla gmin do zaangażowania się w program – dodał szef resortu klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Pakiet korzyści czeka na wszystkie gminy, które do końca lutego zgłoszą się do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska, a do końca maja 2021 r. podpiszą porozumienie o współpracy przy programie. To bilet do dodatkowych korzyści dla samorządów: do 30 tys. zł na uruchomienie i prowadzenie przez rok punktu informacyjno-konsultacyjnego „Czystego Powietrza”, bonusy za złożone wnioski, w tym 150 zł przy podwyższonym poziomie dofinansowania oraz dodatkowa nagroda w konkursie za najwięcej złożonych wniosków w danym roku – powiedział prof. Maciej Chorowski, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Łączny dodatkowy budżet dla gmin, przekazany przez Narodowy Fundusz, wyniesie rocznie  około 102 310 000 zł.

Szczegóły na temat dodatkowych środków dla gmin w sprawie realizacji Programu „Czyste Powietrze” będą znane w późniejszym terminie.

 

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Chcąc dalej korzystać ze strony musisz zaakceptować politykę prywatności.

Akceptuję

Zaktualizowaliśmy politykę prywatności.

Przejdź i przeczytaj
Secured By miniOrange