Ekologiczne wskazówki od naszych dziadków

Ekologiczne wskazówki od naszych dziadków

19 stycznia 2024 / Agnieszka Wojnarowicz

Czy nasi dziadkowie segregowali śmieci, oszczędzali wodę i jeździli rowerem do pracy? Czy kilkadziesiąt lat temu bycie eko było w modzie? Porozmawiaj z dziadkami o ekologii!

Może z okazji zbliżającego się święta naszych dziadków warto przytoczyć kilka oldskulowych wskazówek!

SZANUJ ŻYWNOŚĆ – wiele osób z pokolenia naszych dziadków ze względu na ograniczoną dostępność produktów spożywczych nie pozwoliło na zmarnowanie ani „jednej kromki chleba”, a to co pozostało w lodówce od dłuższego czasu przetwarzano na różnego rodzaju pyszności. Mimo wszystko dzisiaj, kiedy mamy tak dostępny różnorodny asortyment produktów, ten nawyk warto podtrzymywać. Dlaczego? Marnowanie żywności doprowadza do utraty chociażby takich zasobów jak grunty, woda, energia i praca.

NA ZAKUPY ZABIERAJ OPAKOWANIA WIELOKROTNEGO UŻYTKU – w czasach naszych dziadków rzadko używano plastikowych opakowań i foliowych reklamówek. Na zakupy zabierano torby wielokrotnego użytku, szynkę i ser pakowano w papier, a napoje można było kupić w szklanych zwrotnych butelkach. Takie zachowania zapobiegały generowaniu tworzyw sztucznych, których rozkład może trwać nawet od 100 do 1000 lat.

TAM GDZIE MOŻESZ, PORUSZAJ SIĘ PIESZO, ROWEREM, KOMUNIKACJĄ ZBIOROWĄ, ZAMIAST SAMOCHODEM – kilkadziesiąt lat temu nasze babcie i dziadkowie do sklepu, szkoły czy pracy podróżowali pieszo lub korzystali z komunikacji zbiorowej. Spędzali więcej czasu na świeżym powietrzu, nawet kiedy nie zawsze pogoda dopisywała. Poza korzyścią dla własnego zdrowia, dbali o czyste powietrze.

NAPRAWIAJ ZAMIAST WYRZUCAĆ – naszym babciom i dziadkom nie brakowało sprytu oraz kreatywności w tworzeniu, przerabianiu i naprawianiu przedmiotów. Wyrzucało się coś w ostateczności. Wtórne wykorzystywanie rzeczy, odzieży czy dekoracji również przyczyniało się do ograniczenia wytwarzania „góry plastiku”.

Jak widać, wiele nawyków z pokolenia naszych dziadków było bardzo przyjaznych dla środowiska. Choć dzisiaj dzięki rozwojowi cywilizacji nasze życie jest o wiele łatwiejsze, to może ze względu na naszą Matkę Ziemię warto parę tych „oldskulowych wskazówek” wprowadzić w zakres codziennych przyzwyczajeń.

 

Obrazek pokazuje dziadków i wnuków odpoczywających na łonie natury, życzenia dla dziadków z okazji ich święta oraz wskazówki ekologiczne od naszych dziadków.

Facebook Twitter Youtube LinkedIn Instagram

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Chcąc dalej korzystać ze strony musisz zaakceptować politykę prywatności.

Akceptuję

Zaktualizowaliśmy politykę prywatności.

Przejdź i przeczytaj