„Jestem ECO – wiem, rozumiem, działam”

„Jestem ECO – wiem, rozumiem, działam”

15 października 2022 / Tomasz Mażuchowski

„Jestem ECO – wiem, rozumiem, działam” – pod tym hasłem odbyła się wspierana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie szeroko zakrojona akcja edukacyjna w gminie Jerzmanowice-Przeginia. Ekospotkanie w Przegini oraz otwarcie ścieżki ekologicznej w Racławicach uświetnione zostało w październiku uroczystością, która zgromadziła wielu miłośników przyrody i fanów ekologii z regionu.

Dar dla przyszłych pokoleń

Cały projekt został przygotowany bardzo pragmatycznie i rozlegle: objął swym oddziaływaniem edukacyjnym dzieci uczęszczające do przedszkoli oraz szkół podstawowych, zaangażował ich rodziców, a także wielu innych przedstawicieli lokalnej społeczności, w tym nauczycieli, samorządowców oraz reprezentantów wielu instytucji oraz przedsiębiorstw. Jeden z celów projektu, towarzyszący przedsięwzięciom oraz działaniom „tu i teraz”, ukierunkowany był także na zbudowanie postaw skłaniających do myślenia przyszłościowego – traktowania ochrony środowiska nie tylko jako troski o rzeczywistość nam daną, ale także ofiarowywaną przez nas przyszłym pokoleniom.

Edukacja z ogromnym zasięgiem

Uczestnicy projektu wzięli udział m.in. w inicjatywach ornitologicznych, poznawali walory i wymagania ekosystemu, otrzymali solidną i cenną dawkę wiedzy nt. odnawialnych źródeł energii – a wszystko to w czasie spotkań stacjonarnych oraz wypraw terenowych. Wycieczki do Ojcowskiego Parku Narodowego, poznawanie tajników działania Oczyszczalni Ścieków w Olkuszu, stworzenie budek lęgowych dla ptaków, które zawisły w okolicznych sadach, ogrodach i lasach, lekcje, wykłady, debaty, konkursy plastyczne i informatyczne, spotkania z ekspertami – poprzez takie właśnie działania stworzono cenny projekt edukacyjny.

Priorytety i programy priorytetowe

Dofinansowanie tej wartościowej akcji przez WFOŚiGW w Krakowie przyznane zostało w ramach Programu Priorytetowego – Edukacja Ekologiczna, dzięki któremu organizatorzy różnorodnych inicjatyw mogą propagować postawy proekologiczne oraz zasady zrównoważonego rozwoju, tak ważne w czasach, gdy odczuwane już zmiany klimatyczne wymagają od nas bardzo zaangażowanych działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Facebook Twitter Youtube LinkedIn Instagram

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Chcąc dalej korzystać ze strony musisz zaakceptować politykę prywatności.

Akceptuję

Zaktualizowaliśmy politykę prywatności.

Przejdź i przeczytaj