Posprzątaliśmy razem Małopolskę! Finał akcji w gminie Lipnica Murowana

Posprzątaliśmy razem Małopolskę! Finał akcji w gminie Lipnica Murowana

21 kwietnia 2023 / Tomasz Mażuchowski

Finał akcji „Posprzątaj z nami Małopolskę!” podsumował dziś cykl wspaniałych wydarzeń, podczas których setki osób – nie zawsze przy atrakcyjnej aurze – z zaangażowaniem oczyszczały z pozostawionych śmieci tereny rekreacyjne, lasy i okolice swych miejscowości. Zebrane tego roku odpady miały wagę aż kilku ton(!), co najlepiej odzwierciedla zasięg przedsięwzięcia i pasję organizatorów oraz uczestników akcji! Inicjatywa odbyła się również w ramach obchodów Dnia Ziemi, który przypada 22 kwietnia.


WFOŚiGW uczestniczył w akcji Posprzątaj z nami Małopolskę


Wspólnie na rzecz środowiska

Wydarzenie zorganizowane już po raz drugi przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, reprezentowany wytrwale przez Józefa Gawrona, wicemarszałka Województwa Małopolskiego, zgromadziło ogromne rzesze uczestników i sympatyków akcji. Sam finał tegorocznej edycji przedsięwzięcia odbył się przy Wiejskim Domu Ludowym „Kasztan” w Lipnicy Dolnej, a o gościnne przyjęcie wszystkich zgromadzonych uczestników zadbał Tomasz Gromala, wójt Gminy Lipnica Murowana. We wspólne sprzątanie Małopolski włączyli się wszyscy: samorządowcy wielu miast i gmin w regionie, przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych, dyrektorzy i nauczyciele szkół oraz przedszkoli, pracownicy urzędów i prywatnych przedsiębiorstw, a wraz z nimi oczywiście niezliczone grono dzieci i młodzieży z całej Małopolski. Nie zabrakło także reprezentantów instytucji, zarówno tych związanych z ekologią, jak Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie (jego prezes, Kazimierz Koprowski, wziął udział w kilku spotkaniach w ramach akcji „Posprzątaj z nami Małopolskę!”), a także firm i stowarzyszeń mających zupełnie inny profil działalności.


WFOŚiGW uczestniczył w akcji Posprzątaj z nami Małopolskę


Jak ocenią nas kolejne pokolenia…?

Dla uczestników finału przewidziano szereg atrakcji, w których przygotowanie wydatnie zaangażowały się jednostki OSP Lipnica Murowana i OSP Rajbrot. Były stoiska z atrakcyjnymi konkursami ekologicznymi i gadżetami (w tym także oblegane jak zawsze stoisko WFOŚiGW w Krakowie), odbył się marsz ekologiczny, zorganizowany przez wychowawców i dzieci z lipnickiego przedszkola, warsztaty konstruowania budek dla ptaków i owadów. Można też było skosztować smakołyków przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Lipnicy Dolnej i dowiedzieć się, jak dbać o środowisko naturalne, by cieszyło zmysły nas samych oraz pokoleń, które dopiero nadejdą i… ocenią naszą dbałość o naturę.

WFOŚiGW uczestniczył w akcji Posprzątaj z nami Małopolskę

Patronat nad wydarzeniem sprawowały „Gazeta Krakowska” oraz „Dziennik Polski”. Wszystkim patronował też duch wspólnej, radosnej przygody, jaką jest praktyczna lekcja dbałości o bliskie nam otoczenie. Za rok spotkamy się znowu, ale troskę o środowisko z pewnością będziemy nosić w sercach każdego dnia!


WFOŚiGW uczestniczył w akcji Posprzątaj z nami Małopolskę


WFOŚiGW uczestniczył w akcji Posprzątaj z nami Małopolskę

Facebook Twitter Youtube LinkedIn Instagram

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Chcąc dalej korzystać ze strony musisz zaakceptować politykę prywatności.

Akceptuję

Zaktualizowaliśmy politykę prywatności.

Przejdź i przeczytaj