PROGRAM JAWOR 2: pożyczka, która pozwala oszczędzać

PROGRAM JAWOR 2: pożyczka, która pozwala oszczędzać

7 listopada 2022 / Tomasz Mażuchowski

Preferencyjna pożyczka na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację budynków: z bezpiecznym, stałym oprocentowaniem oraz możliwością pokrycia 100 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. To tylko część atutów dofinansowania przedsięwzięć termomodernizacyjnych przeznaczonych dla osób, których wyższe dochody nie pozwalają zakwalifikować się do udziału w programie „Czyste Powietrze”. Program JAWOR 2 pomaga inwestorom!

 

Program JAWOR 2 - termomodernizacja z bezpieczną, niskooprocentowaną pożyczką

 

JAK OBNIŻYĆ KOSZTY OGRZEWANIA?

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie uruchomił specjalną linię pożyczkową dla osób, które pragną obniżyć rachunki za ogrzewanie czy zaoszczędzić na kosztach wykorzystania ciepłej wody użytkowej (CWU), ale nie posiadają kapitału umożliwiającego samodzielne sfinansowanie takiego przedsięwzięcia. Jeśli postanowią wymienić źródła ciepła na paliwa stałe na nowe, ekologiczne rozwiązania grzewcze, mogą ubiegać się o pożyczkę, która nawet w 100 proc. pokryje koszty inwestycji. To samo dotyczy prac termomodernizacyjnych w budynku jednorodzinnym (do 600 m kw. powierzchni docieplenia) czy zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych.

 

OD 10 DO NAWET 150 TYS. ZŁ POŻYCZKI

Program JAWOR 2 przeznaczony jest dla osób fizycznych. Pożyczka o stałym, preferencyjnym oprocentowaniu w wysokości 5 proc. (bez możliwości umorzenia), pozwala uzyskać dofinansowanie wynoszące do 100 proc. kosztu kwalifikowanego przedsięwzięcia. Okres spłaty wynosi aż do 120 miesięcy! Wnioski składane przez osoby kwalifikujące się do udziału w programie mogą sięgać kwot od 10 tys. zł (minimalna) do 150 tys. zł (maksymalnie). Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie udostępnia ten szczególny program wsparcia inwestorów od 3 października br. do wyczerpania puli środków przeznaczonych na jego wdrożenie.

 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie realizuje program termomodernizacji JAWOR 2

 

WIELE MOŻLIWOŚCI, REALNE OSZCZĘDNOŚCI

Jakie zadania mogą zostać sfinansowane z pożyczki? Jednym z nich jest wymiana źródła ciepła na paliwa stałe ze starego na nowe, ekologiczne i bardziej efektywne. W zakres programu wchodzi również modernizacja instalacji centralnego ogrzewania i CWU. Można zatem sfinansować z niej montaż kotła gazowego kondensacyjnego, kotła olejowego, kotła na biomasę, ogrzewania elektrycznego oraz kotłów wielopaliwowych, pod warunkiem jednak, że jednym z paliw nie jest węgiel lub ekogroszek. Montaż pompy ciepła powietrze/powietrze i powietrze/woda oraz gruntowej pompy ciepła również kwalifikuje się do dofinansowania. A to dopiero początek wartościowych możliwości!

 

KOMPLEKSOWA TERMOMODERNIZACJA

Koszty termomodernizacji również mogą zostać pokryte z dofinansowania uzyskanego od WFOŚiGW w Krakowie. W tym przypadku do kosztów kwalifikowanych zaliczają się wydatki na docieplenie przegród budowlanych: ścian zewnętrznych i wewnętrznych, dachów, stropów i stropodachów, podłóg na gruncie oraz stropów nad piwnicami – pod warunkiem, że przegrody oddzielają pomieszczenia domu od środowiska zewnętrznego lub od pomieszczeń nieogrzewanych. Także wymiana tzw. stolarki otworowej (okna, drzwi, bramy garażowe, nieotwieralne powierzchnie przezroczyste) może zostać sfinansowana z pożyczki, jeśli są one zlokalizowane w pomieszczeniach ogrzewanych.

 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie realizuje program termomodernizacja JAWOR 2

 

FOTOWOLTAIKA DLA KAŻDEGO

Inwestycje w zakup paneli fotowoltaicznych, dzięki którym uzyskujemy wyraźnie odczuwalne oszczędności w rachunkach za prąd (i nie tylko) stanowią również koszt kwalifikowany w ramach programu JAWOR 2. Finansowane są w tym przypadku zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy do 10 kW bądź rozbudowa istniejącej instalacji, jeśli jej moc nie będzie przekraczać 10 kW (wraz z niezbędnymi materiałami). Z uwagi na to, że tzw. ‘panele słoneczne’ stanowią dziś przedmiot ogromnego zainteresowania setek tysięcy właścicieli domów jednorodzinnych oraz przedsiębiorstw i instytucji, skorzystanie z pożyczki na samodzielną realizację inwestycji ma szczególną wartość.

 

GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI?

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie zachęca gorąco wszystkich mieszkańców regionu do skorzystania z programów „Czyste Powietrze” i „Czyste Powietrze Plus” (jeśli spełniają wymogi tych niezwykle korzystnych programów wsparcia inicjatyw, dzięki którym dbałość o środowisko połączona jest z realną oszczędnością m.in. kosztów ogrzewania), a także do składania wniosków w ramach programu pożyczkowego JAWOR 2, jeśli dochód przyszłego beneficjenta wynosi powyżej 120 tys. zł rocznie. Informacje na temat programu znaleźć można na stronie WWW Funduszu: WFOS.KRAKOW.PL>OFERTA>PROGRAMY>JAWOR 2.

 

Zainteresował Cię program JAWOR 2 i chcesz wrócić później do najważniejszych informacji?
Pobierz ulotkę informacyjną, klikając w ten link.

INWESTYCJE DLA KLIMATU

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie efektywnie wspiera działania na rzecz środowiska i zrównoważonego rozwoju, które wyrażają się między innymi w racjonalnym gospodarowaniu zasobami naturalnymi. Dofinansowuje inwestycje oraz cenne przedsięwzięcia ekologiczne w Małopolsce. Wspiera edukację ekologiczną i aktywności ukierunkowane na likwidację skażeń środowiskowych. Każdego roku setki tysięcy mieszkańców naszego regionu korzystają z efektów wspierania przez Fundusz inicjatorów ważnych działań na rzecz środowiska naturalnego.

 

Facebook Twitter Youtube LinkedIn Instagram

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Chcąc dalej korzystać ze strony musisz zaakceptować politykę prywatności.

Akceptuję

Zaktualizowaliśmy politykę prywatności.

Przejdź i przeczytaj