Przyznano dotacje w ramach Programu – Likwidacja Barszczu Sosnowskiego

Przyznano dotacje w ramach Programu – Likwidacja Barszczu Sosnowskiego

12 kwietnia 2018 / wfosAdmin

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  w Krakowie po raz kolejny przyznał dotacje w ramach Programu Priorytetowego – „Likwidacja Barszczu Sosnowskiego na terenie województwa małopolskiego”.

W ramach Programu do Funduszu wpłynęło 35 wniosków na łączną kwotę 1.086.005,86 zł.

Fundusz, po merytorycznej konsultacji z prof. dr hab. Kazimierzem Klimą z Katedry Agrotechniki i Ekologii Rolniczej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania dla 35 gmin, obniżając dotacje proporcjonalnie do powierzchni zabiegów. Decyzja taka wynika ze specyfiki problemu, jakim jest Barszcz Sosnowskiego. Jest to roślina inwazyjna, powodująca degradację środowiska przyrodniczego. Dodatkowo, często pojawia się masowo, stając się głównym przedstawicielem flory w danym miejscu. Zaznaczyć należy, że w miejscach, w których Barszcz Sosnowskiego wystąpił, liczba innych gatunków spada trzykrotnie.

Z tych też powodów kluczowa jest kompleksowość działań, czyli prowadzenie zabiegów na jak największym obszarze. Prowadzenie bowiem działań na terenie jednej gminy a zaniechanie w gminach sąsiadujących powodowałoby rozsiewanie nasion na tereny gminy, gdzie przeprowadzono zabiegi.

Z tego też względu dla zapewnienia efektu ekologicznego finansowanych działań, Fundusz przyznał dotacje dla 35 gmin w łącznej kwocie 500 000,00.

Zestawienie przyznanych dotacji w ramach Programu można zobaczyć na naszej stronie:www.wfos.krakow.pl/wyniki-naboru-wnioskow-w-ramach-programu-priorytetowego-likwidacja-barszczu-sosnowskiego-na-terenie-wojewodztwa-malopolskiego-2/

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Chcąc dalej korzystać ze strony musisz zaakceptować politykę prywatności.

Akceptuję

Zaktualizowaliśmy politykę prywatności.

Przejdź i przeczytaj
Secured By miniOrange