Środowisko to nasza wspólna sprawa- rozpoczęcie współpracy z Małopolskim Stowarzyszeniem Sołtysów

Środowisko to nasza wspólna sprawa- rozpoczęcie współpracy z Małopolskim Stowarzyszeniem Sołtysów

16 lutego 2021 / Anna Krakowska-Ostrowska

Małopolskie Stowarzyszenie Sołtysów zadeklarowało chęć współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w sprawie ograniczenia problemu niskiej emisji oraz zmniejszenia problemu smogu. 

Program “Czyste Powietrze” jest przeznaczony dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą uzyskać dofinansowanie do wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku. Osoby o dochodach miesięcznych do 1400 zł/os. (gospodarstwa wieloosobowe) lub do 1960 zł (gospodarstwa jednoosobowe), mają szansę na dotację do 60% poniesionych kosztów realizacji eko-inwestycji (maksymalnie 37 tys. zł). Pozostali Beneficjenci z rocznym dochodem do 100 tys. zł, mogą starać się o wsparcie do 25 tys. zł przy wymianie źródła ciepła oraz montażu instalacji fotowoltaicznej (a nawet do 30 tys. zł jeśli inwestycja obejmuje pompę ciepła oraz instalację PV).

Staramy się poszerzać zasięg dotarcia z informacją o Programie “Czyste Powietrze” do mieszkańców nawet najmniejszych miejscowości. To jednak sołtysi mają najczęstszy kontakt z Beneficjentami, ich zasięg informacyjny jest bez porównania większy niż każdej zaplanowanej kampanii promocyjnej – podsumowuje Prezes WFOŚiGW, Kazimierz Koprowski.

Sołtysi reprezentują mieszkańców, współdziałając z radą sołectwa dla wspólnego dobra lokalnej społeczności. Urząd sołtysa ma w Polsce długą tradycję – pierwsze wzmianki na temat ich funkcjonowania pochodzą już z przełomu XII i XIII wieku. Pierwsze próby zrzeszania się małopolskich sołtysów to początek lat 90. W roku 1993 powstała 1 formalna grupa działająca w Nowym Sączu, a w 2001 stowarzyszenie zostało oficjalnie zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jednym z naszych celów statutowych jest pielęgnowanie rozwoju świadomości obywatelskiej, dbania o nasz wspólny “dom” czyli środowisko, w którym żyjemy, pracujemy. Wiedza pozyskana od Wojewódzkiego Funduszu o tym, jak przeprowadzić tzw. termomodernizację czy też jak ograniczać problem szkodliwego smogu, który truje nas wszystkich, będzie dla nas bardzo cenna – możemy te informacje przekazywać dalej, bezpośrednio do mieszkańców – mówi Grzegorz Przybyło, Prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów. 

Współpraca obejmie szeroko rozumiane szkolenia między dwoma jednostkami oraz przygotowanie tzw. pakietów informacyjnych na temat poprawy jakości powietrza w każdym sołectwie – z jakich form wsparcia można skorzystać, kto może być Beneficjentem Programu “Czyste Powietrze”, czy też jakie są warunki dofinansowania. 

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Chcąc dalej korzystać ze strony musisz zaakceptować politykę prywatności.

Akceptuję

Zaktualizowaliśmy politykę prywatności.

Przejdź i przeczytaj
Secured By miniOrange