Wręczenie promes dla OSP z Małopolski

Wręczenie promes dla OSP z Małopolski

31 maja 2023 / Tomasz Mażuchowski

Uroczyste wręczenie promes dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych odbyło się 30 maja br. w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Do uczestnictwa w wydarzeniu zaproszono Strażaków Ochotników z Małopolski – tym razem to 65 jednostek z regionu, które składały wnioski w ramach programów „Bezpieczny Strażak” i „Mały Strażak”. W 2023 roku na pierwszy z nich Fundusz przeznaczył 3,6 mln zł, na drugi – 200 tys. zł.W wydarzeniu i towarzyszącej mu uroczystości uczestniczyli parlamentarzyści: Pani Poseł Małgorzata Wassermann oraz Posłowie Władysław Kurowski i Filip Kaczyński. Spotkanie zaszczycił swą obecnością Łukasz Kmita, Wojewoda Małopolski, w towarzystwie przedstawicieli władz i organizacji strażackich, z nadbrygadierem Piotrem Filipkiem, Małopolskim Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej i Łukaszem Łachem, Dyrektorem Zarządu Wykonawczego ZOW ZOSP RP Województwa Małopolskiego. Całość poprowadził dr Kazimierz Koprowski, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Wsparcie dla ochotniczych straży pożarnych, stanowiące ważny element angażowania społeczności miejskich i wiejskich w działania na rzecz ochrony środowiska, krakowski Fundusz prowadzi już od lat. Zanim przystąpił do ogólnopolskich programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, WFOŚiGW w Krakowie wprowadził program „Mały Strażak”, dofinansowujący Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze i wspierający ich szkolenie. W latach 2019-2023 przeznaczył na ten cel 0,6 mln zł z zarządzanych przez siebie środków finansowych.

Od lat Fundusz realizuje także programy „Bezpieczny Strażak”, w ramach którego od 2012 roku podpisane zostały 602 umowy na kwotę ponad 10 mln zł (dofinansowanie zakupu sprzętu ratowniczo-gaśniczego, w tym pojazdów ochotniczych straży pożarnych). Zainicjowano także program „Małopolskie Remizy” na rzecz rozwoju infrastruktury środowiska. Oba są znane i cenione pośród strażaków ochotników w naszym regionie. W części pierwszej Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych WFOŚiGW w Krakowie wsparł OSP kwotą 3,5 mln zł, a pozostałe 18,5 mln dołożył do wspólnej puli Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Uroczyste wręczanie promes w Małopolsce rozpoczęło się w połowie maja w Dębnie. W odbywającej się wówczas uroczystości uczestniczyło 85 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Krakowskie spotkanie to kolejne, lecz nie ostatnie z cyklu wydarzeń dedykowanych ratownikom. Przed nami jeszcze kilka podobnych, podzielonych na regiony oraz poszczególne programy wsparcia strażaków.

Bardzo dziękujemy Druhnom i Druhom OSP z Małopolski za obecność na spotkaniu, wśród których byli także obecni mł. bryg. Michał Majda, Komendant Powiatowy PSP w Miechowie, st. bryg. Paweł Knapik, Komendant Miejski PSP w Krakowie, mł. bryg. Piotr Pandel, Komendant Powiatowy PSP w Olkuszu, mł. bryg. Andrzej Dybał, Komendant Powiatowy PSP w Chrzanowie, mł. bryg. Marcin Głogowski, Komendant Powiatowy PSP w Oświęcimiu, st. bryg. Paweł Kwarciak, Komendant Powiatowy PSP w Wadowicach, bryg. Krzysztof Okrzesik, Komendant Powiatowy PSP w Suchej Beskidzkiej, st. bryg. Sławomir Kaganek, Komendant Powiatowy PSP w Myślenicach. Dziękujemy również samorządowcom, którzy podjęli inicjatywę towarzyszenia swym strażackim reprezentantom w uroczystym wręczeniu promes.


Facebook Twitter Youtube LinkedIn Instagram

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Chcąc dalej korzystać ze strony musisz zaakceptować politykę prywatności.

Akceptuję

Zaktualizowaliśmy politykę prywatności.

Przejdź i przeczytaj