Coraz więcej gmin przystępuje do realizacji Programu Czyste Powietrze w Małopolsce

Coraz więcej gmin przystępuje do realizacji Programu Czyste Powietrze w Małopolsce

16 czerwca 2020 / wfosAdmin

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał kolejne porozumienia w sprawie wspólnej realizacji Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”. W poniedziałek, 1 czerwca, do programu przeciwdziałania niskiej emisji w województwie przystąpiła gmina Niepołomice, we wtorek, 16 czerwca, gmina Zabierzów. W sumie już 54 gminy rozpoczęły współpracę z Wojewódzkim Funduszem. 

Współpraca między WFOŚiGW a gminami to cenna inicjatywa, która wspomaga Małopolan w walce z problemem smogu oraz wymianą nieefektywnych źródeł ciepła. Mieszkańcy gmin, które przystąpiły do realizacji Programu, mają możliwość skorzystania z porad przeszkolonych przez Fundusz urzędników. Można dowiedzieć się jakie są aktualne wymagania Programu, jak wypełnić wniosek o dofinansowanie, ale też uzyskać poradę, jak prawidłowo wypełnić wniosek o płatność i jak przygotować wszystkie niezbędne załączniki.

1 czerwca 2020 r. (poniedziałek)  w siedzibie Funduszu w Krakowie Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał porozumienie z gminą Niepołomice, reprezentowaną przez pełniącego funkcję burmistrza Krystiana Zielińskiego.

fot. UMiG Niepołomice

We wtorek (16.06.2020r.) wójt Elżbieta Burtan, reprezentująca gminę Zabierzów, przesłała podpisane porozumienie w sprawie wspólnych działań, mających na celu poprawę jakości powietrza w Małopolsce.

Czyste Powietrze 2.0

Zależy nam, aby z programu „Czyste Powietrze” skorzystało jak najwięcej osób. Dlatego zintensyfikowaliśmy działania na rzecz zwalczania smogu i ulepszyliśmy program, aby jak najlepiej dopasować go do potrzeb beneficjentów – zaznaczył minister klimatu Michał Kurtyka podczas konferencji prasowej 14 maja 2020 r. zapowiadającej zmiany w Programie.

Nowa odsłona programu „Czyste Powietrze”, która ruszyła 15 maja 2020 r, znacząco upraszcza procedurę ubiegania się o dofinansowanie wymiany przestarzałych kotłów czy ocieplenia domów.  Termin rozpatrywania wniosku o dofinansowanie został skrócony z 90 do 30 dni,  wprowadzona została możliwość rozpoczęcia inwestycji nawet na 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie oraz zmniejszyła się liczba potrzebnych zaświadczeń (zastąpiono je oświadczeniami wnioskodawcy). Więcej o zmianach w Programie można przeczytać tutaj.

Szersze włączenie gmin w realizację Programu Czyste Powietrze

Część II Programu Priorytetowego zakłada jeszcze większe zwiększenie roli jednostek samorządu terytorialnego w realizacji Programu.  Gminy mają realną wiedzę, kto powinien móc skorzystać z poszczególnych form pomocy. W ramach nowej odsłony programu „Czyste Powietrze” wprowadzone będą nowe zadania dla gmin, takie jak m.in. wydawanie zaświadczeń potwierdzających prawo do zwiększonego dofinansowania, możliwość udzielania pożyczek osobom uprawnionym do zwiększonego dofinansowania (ze środków udostępnionych przez NFOŚiGW dla wojewódzkich funduszy z przeznaczeniem na pożyczki dla beneficjentów). Będzie także możliwość łączenia dotacji z programów gminnych z dotacją w programie „Czyste Powietrze”.

Termin wejścia w życie tej części Programu będzie podany w późniejszym terminie –  trwają prace legislacyjne.

Facebook Twitter Youtube LinkedIn Instagram

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Chcąc dalej korzystać ze strony musisz zaakceptować politykę prywatności.

Akceptuję

Zaktualizowaliśmy politykę prywatności.

Przejdź i przeczytaj