Szkolenie uzupełniające dla Kandydatów na Energetyków Gminnych wraz z wizytą studyjną- 11-12.10.2023 r.

Szkolenie uzupełniające dla Kandydatów na Energetyków Gminnych wraz z wizytą studyjną- 11-12.10.2023 r.

13 października 2023 / Aneta Obrzut

W dniach 11-12.10.2023 r. Doradcy Energetyczni Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie przeprowadzili Szkolenie uzupełniające dla Kandydatów na Energetyków Gminnych, którzy uczestniczyli w szkoleniu podstawowym w latach 2018/2019 oraz 2021/2022. W spotkaniach wzięło udział 36 uczestników z 31 gmin województwa małopolskiego. Podczas pierwszego dnia omówiona została tematyka “Walki ze smogiem” oraz dostępnych źródeł finansowania inwestycji z zakresu efektywności energetycznej i OZE. Podczas szkolenia Pani Agnieszka Kapralska – Kierownik Wydziału ds jakości powietrza Urzędu Miasta Krakowa, podzieliła się doświadczeniami z wdrażania zapisów uchwały antysmogowej dla Miasta Krakowa, w tym efektami realizacji programów dofinansowania wymiany nieefektywnych urządzeń grzewczych.

W dniu 12.10.2023r. uczestnicy szkolenia wzięli udział w wizycie studyjnej, podczas której mieli możliwość odwiedzenia wybranych obiektów infrastruktury należącej do Spółki Wodociągi Miasta Krakowa S.A. tj. oczyszczalni ścieków Płaszów w Krakowie oraz komory regulacyjnej KP3 w miejscowości Siercza k. Wieliczki. Komora ta została zbudowana na wodociągu magistralnym, którym woda transportowana jest z ujęcia w Dobczycach do miasta Kraków i kilku okolicznych miejscowości.

Podczas zwiedzania ww. obiektów szczególnym przedmiotem zainteresowania cieszyły się rozwiązania techniczne, obejmujące poprawę efektywności energetycznej Spółki oraz zwiększenie udziału energii z OZE.

Na oczyszczalni ścieków Płaszów można było zobaczyć w jakim stopniu pokrywane jest zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz ciepło z własnych źródeł wytwórczych OZE (w przypadku energii elektrycznej jest to ok. 50%, a w przypadku ciepła blisko 100% potrzeb oczyszczalni). Jest to możliwe dzięki zastosowaniu różnych rodzajów OZE. Najważniejszym z nich, biorąc pod uwagę bilans energetyczny, jest wykorzystanie biogazu powstającego jako produkt uboczny w technologii oczyszczania ścieków komunalnych. Innym źródłem wytwarzającym energię odnawialną jest mała elektrownia wodna zainstalowana na odpływie ścieków oczyszczonych, w której zastosowano generator o mocy 80 kW. Na terenie oczyszczalni ścieków Płaszów zainstalowana jest również  instalacja PV o mocy ok. 60 kWp. Podczas zwiedzania  drugiego obiektu infrastrukturalnego należącego do Spółki, tj. komory    KP 3, uczestnicy szkolenia mieli możliwość zobaczyć, że energię można pozyskać także na pracującym wodociągu, wykorzystując w tym celu energię przepływającej przez niego wody.                       

Podsumowując, celem wizyty studyjnej było przedstawienie kandydatom na Energetyków Gminnych efektywnych energetycznie rozwiązań technologicznych, które znajdują zastosowanie na obiektach infrastruktury wodociągowo – kanalizacyjnej. Mamy nadzieję, że pokazane przez przedstawicieli Spółki Wodociągi Miasta Krakowa S.A. rozwiązania technologiczne, które w naszej ocenie można traktować jako dobre praktyki, będą mogły zostać zaimplementowane w przyszłości także w innych systemach wodociągowo – kanalizacyjnych na terenach małopolskich miast i gmin. Działania takie pozwalają na znaczne obniżenie kosztów eksploatacyjnych obiektów infrastrukturalnych. Zastosowanie OZE oraz poprawa efektywności energetycznej przedsiębiorstw/ podmiotów odpowiedzialnych za realizację zadań z zakresu zaopatrzenia w wodę oraz odbioru i oczyszczania ścieków komunalnych, jest jednym z działań, które przyczyniają się do ograniczenia emisji substancji zanieczyszczających atmosferę oraz ochrony klimatu.

Szkolenie zostało sfinansowane ze środków POIiŚ 2014-2020 w ramach projektu: “Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”. 

 

 

Facebook Twitter Youtube LinkedIn Instagram

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Chcąc dalej korzystać ze strony musisz zaakceptować politykę prywatności.

Akceptuję

Zaktualizowaliśmy politykę prywatności.

Przejdź i przeczytaj